Jak připravit zeď na tapetování

úvodní obrázek

Zvládněte lepení tapet bezvadně hned napoprvé. Potřebujete k tomu ideálně připravit podklad. Tapety budou vypadat krásně v každém detailu a ozdobí váš interiér na delší dobu.


Ideální příprava podkladu usnadní lepení tapet

Zanedbat přípravu podkladu před tapetováním znamená zadělat si na nepěkné problémy. Pokud tapety nalepíte na hrbolatou a popraskanou zeď s několika vrstvami malby, dříve či později odpadnou a vám nezbyde nic jiného, než tapetování opakovat včetně nákupu nových tapet. Není tedy lepší zvládnout všechno perfektně hned? Přečtěte si náš přehledný návod jak připravit zeď na tapetování a vyhněte se zbytečným problémům.

Pryč se starým - odstranění původních tapet ze stěn

Při přípravě podkladu před lepením tapet platí jedno pravidlo – pryč se vším, co na zdech nemá co dělat. Platí to také pro staré tapety, které by pod novou tapetou udělaly více škody než užitku. Přečtěte si náš článek o odstraňování starých tapet.

Hladký a rovný povrch jako sklo

Všechny druhy tapety přesně kopírují podklad, na který jsou nalepeny. Zeď musí být tedy naprosto hladká a rovná. Nerovnosti zdí snadno odhalíte dlouhou dřevěnou a rovnou latí. Případné nerovnosti vytmelte a zbruste.

Při větším rozsahu nerovností doporučujeme stěny rovnou v celé ploše vystěrkovat, případně jinak vyrovnat. Vyplatí se vám nejen při prvním lepením tapet, ale povrch bude připravený na další zásahy.

Pevnost zdí vyzkoušejte jednoduchým testem

Je velmi důležité, aby měl povrch zdí dostatečnou pevnost, a udržel tak váhu tapet. Jak toho docílit? Na zeď nalepte cca 25cm pruh lepicí pásky, uhlaďte ji a rychle strhněte. Když na straně s lepidlem ulpí malba, je nezbytné zdi před tapetováním oškrábat. Pokud nemáte lepicí pásku, zkuste malbu seškrábat mincí.

Vlhkost - nepřítel všech tapet

Nejjednodušší je použití vlhkoměru, který však není „základní výbavou“ domácnosti. I bez něj snadno zjistíte, jak moc jsou zdi vlhké:

Na zeď přiložte neprodyšnou fólii o rozměrech alespoň 30 x 30 cm a po obvodu ji přilepte lepicí páskou. Po 24 hodinách fólii odstraňte a je-li na vnitřní straně kondenzovaná vodní pára, nebo místo pod fólií vlhkostí ztmavlo, je potřeba nechat zeď před tapetováním důkladně vyschnout. V letních měsících postačí přirozené větrání, v zimě místnost důkladně vytápějte a několikrát denně krátce vyvětrejte.

Prašnost způsobuje špatnou přilnavost

Nadměrná prašnost zdí zhoršuje přilnavost lepidla a může způsobit odpadnutí tapet. Proto doporučujeme zdi před tapetováním vždy zpenetrovat.

Ani málo, ani moc. Tapety potřebuji vhodnou savost

Optimální savost podkladu je důležitá pro přilnavost lepidla. Postříkejte malé místo vodou z rozprašovače a sledujte, jak rychle se vsákne. Podklad by měl po několika vteřinách začít tmavnout. Jestliže se ale voda skoro okamžitě vsákne, ošetřete zdi penetračním nátěrem. Pokud voda naopak nevsakuje vůbec nebo jen málo, je nutno povrch přebrousit.

Zásaditost - ideální pH = 7

S ohledem na použité lepidlo je pro tapetování ideální neutrální (pH=7) nebo slabě zásaditá omítka (pH = 8 až 9). K určení zásaditosti omítku navlhčete destilovanou vodou, přiložte lakmusový papírek a podle zbarvení zjistěte míru zásaditosti.

Zvláště při vyšší vzdušné vlhkosti může omítka již s pH > 8 způsobit nežádoucí zabarvení tapet z přírodních materiálů nebo metalických tapet. V takovém případě je vhodné opatřit omítku základním izolačním nátěrem a nechat ji důkladně vyschnout.

Zatmelte pro jistotu i malé praskliny

Ačkoli krátké a rovnoměrné vlasové praskliny není před tapetováním nutno nijak ošetřovat, protože je tapeta překryje, nic nezkazíte jejich zatmelením.

Na silnější praskliny použijte spárovací tmel v kombinaci se spárovací páskou. Zdi s prasklinami, které vycházejí z porušeného zdiva, nejsou pro tapetování vhodné, neboť časem může dojít k deformaci nebo poškození tapety.

Nenechte prostoupit do tapet skvrny a plísně

Pokud se chystáte připravit zdi na tapetování, zaměřte se na skvrny od rzi, mastnoty a olejů, nikotinu a nažloutlé skvrny po promočení zdiva.  Ty před tapetováním odstraňte. Buď mechanicky, nebo přetřením izolačním nátěrem, protože jinak by mohly prostoupit až do tapety.

Plísně je před tapetováním nezbytné odstranit použitím protiplísňových prostředků (ideálně bez obsahu chlóru) a postižená místa nechat důkladně vyschnout.

Výrazná barva podkladu může posvítat

V případě vliesových tapet je doporučován jednobarevný, pokud možno světlý podklad – pestré a vzorované podklady by mohly vliesovou tapetou prosvítat.

Teď už víte, jak připravit zeď na tapetování a jakých chyb se u toho vyvarovat. Necítíte se na to? Vyberte si u nás tapetu a my vás propojíme s našimi tapetáři.