Lepení samolepicích fólií

Samolepicí fólie nejsou na rozdíl od tapet určeny na zeď, ale k dekorativnímu polepu nejrůznějších hladkých a nesavých ploch v interiéru. Díky vrchní vrstvě z PVC jsou samolepicí fólie oděruvzdorné a plně omyvatelné. Skvěle se hodí pro zkrášlení a renovaci nábytku, polep dveří nebo obkladových desek kuchyňských linek. Samolepicí fólie se dodávají v dekorech imitujících dřevo, mramor a obklady, v jednobarevném provedení či s rozmanitými vzory. Pro polep oken lze použít průsvitné samolepicí fólie mléčné nebo s vitrážovými vzory. Vzhledem ke svým vlastnostem se samolepicí fólie výborně hodí i pro aranžérské práce a výstavnictví.

 

Více o samolepicích fóliích »

 

Samolepicí fólie Gekkofix Samolepicí fólie Gekkofix Samolepicí fólie Gekkofix Samolepicí fólie Gekkofix
 Samolepicí fólie Gekkofix  Samolepicí fólie Gekkofix  Samolepicí fólie Gekkofix  Samolepicí fólie Gekkofix


 

Chci vidět více samolepicích fólií »

 

TIP: Chcete polepit zeď? Pak zvolte samolepicí dekoraci »

 

Pomůcky pro lepení samolepicích fólií
Obyčejná tužka, pravítko, nůžky, zalamovací nůž, podložka na řezání, rozprašovač, ostrý špendlík nebo jehla, měkký hadr nebo pryžová stěrka.

 

Příprava podkladu pro lepení samolepicích fólií
Samolepicí fólii lze aplikovat na lakované dřevo, dřevotřísku, laminát, umakart, plech, sklo, plast apod. Jelikož samolepicí fólie kopíruje podklad, musí být podklad hladký, ale také nesavý, čistý a zbavený mastnot a prachu. Případné drsné plochy je třeba důkladně přebrousit a očistit, neošetřené dřevo je nutno natřít základovou barvou na akrylové bázi.

 

Rada pro začátečníky při lepení samolepicích fólií
Před lepením plochu jemně postříkejte rozprašovačem s vodou s několika kapkami saponátu. Případné bubliny půjdou snáze vytlačit a nepodaří-li se samolepící fólii napoprvé správně přiložit, můžete ji ještě posunout nebo stáhnout a opět nalepit. Nemějte obavy, vlhkost postupně vyschne a samolepící fólie plně přilne. Při lepení průsvitné samolepící fólie na sklo může voda fólii dočasně mléčně zakalit, ale po vyschnutí zakalení zcela zmizí.

 

Lepení samolepicích fólií
Samolepicí fólie je nejvhodnější lepit při pokojové teplotě na kvalitně připravené povrchy, viz výše.

1. Rozmyslete si, jak daný předmět polepíte a jednotlivé díly si rozkreslete na zadní stranu samolepicí tapety.
2. Odřízněte nebo odstřihněte potřebnou velikost samolepicí fólie. Nezapomeňte k požadovanému rozměru přidat přesah na přelepení hran, ořez, překrytí apod.
3. Pro odměřování samolepicí fólie skvěle poslouží rastrová mřížka na podkladovém papíru.
4. V délce asi 10 cm stáhněte ze samolepicí fólie podkladový papír, ohněte ho směrem od plochy s lepidlem, ale neodstříhávejte ho.
5. Samolepící fólii postupně přilepujte a vyhlazujte měkkým hadříkem nebo pryžovou stěrkou, a to od středu k okrajům. Dbejte, abyste fólii při nalepování nenapínali příliš velkou silou.
6. Podkladový papír pomalu jednou rukou stahujte, druhou rukou vyhlazujte samolepicí fólii.
7. Jestliže fólii při lepení pokřivíte, opatrně a bez zbytečného napínání ji stáhněte a znovu přilepte. S přelepováním neotálejte, již několik hodin po nalepení samolepicí fólie pevně drží.
8. Případné bubliny lze propíchnout ostrým špendlíkem nebo špičkou zalamovacího nože a vzduch rovnoměrně vytlačit od kraje bubliny k místu vpichu. Pozor, tento postup je možno použít pouze tehdy, když vpich nebude vidět, tj. u fólií vzorovaných nebo ražených.
9. Pokud chcete samolepicí fólii nastavit nebo kombinovat více fólií, můžete u malých ploch jednotlivé díly sesazovat k sobě, velké plochy lepte asi 5 mm přes sebe.
10. Lepidlo na samolepicí fólii je plně vyschlé za několik málo hodin po nalepení.

 

Návod na lepení samolepicí fólie na sklo.

Návod na lepení samolepicí fólie.

 

Videonávody pro lepení samolepicích fólií

http://youtu.be/dMoy36m0QjA

 

http://www.youtube.com/watch?v=lKtTxgUUCtU

 

 

Videonávod pro lepení vitrostatických fólií

http://youtu.be/jol49aCEhds

 

Tipy a triky pro lepení samolepicích fólií
Samolepicí fólii lze nalepit i na vypouklé plochy. Stačí samolepicí fólii opatrně zahřát fénem, rychle, ale s citem, ji natáhnout a přitlačit na požadované místo. U velmi vypouklých ploch postupujte po menších krocích, aby nedošlo ke vzniku „faldíků“. Nejprve však doporučujeme celý postup vyzkoušet na malém kousku samolepicí fólie.

 

I ostré hrany lze dokonale přelepit. Na samolepicí fólii (již přilepenou na jedné straně hrany) položte papír a přes něj nepřilepenou část samolepicí fólie opatrně přitlačujte žehličkou (nastavenou na nejnižší stupeň) na druhou stranu hrany. Abyste si ověřili nastavenou teplotu a vlastnosti zahřátě samolepicí fólie, doporučujeme nejprve celý postup vyzkoušet na malém kousku samolepicí fólie.

 

Pokud má samolepicí fólie končit na hraně, přelepte ji alespoň 5 mm přes hranu. Po několika hodinách přebytečnou samolepicí fólii přesně ořízněte podél hrany zalamovacím nožem.

 

Odstraňování samolepicích fólií
Samolepící fólie lze z pevných podkladů opatrně stáhnout. Stahování si usnadníte nahříváním samolepící fólie fénem. Zbytky lepidla odstraníte čističem na bázi alkoholu nebo lehkým benzinem. Ulpívající částečně rozpuštěné lepidlo odstraňte s ohledem na odolnost povrchu buď špachtlí nebo vlhkým hadříkem s trochou mouky, která na sebe lepidlo nabalí.
 

Tato stránka používá cookies. Vice info

Přihlášení