Lepení vliesových tapet
MIMOŘÁDNÁ OTEVÍRACÍ DOBA PRODEJNY
OBJEDNÁVKY VYTVOŘENÉ MEZI SVÁTKY BUDEME ODESÍLAT V DRUHÉ POLOVINĚ LEDNA.
OD 4. 1. 2021 BUDE PRODEJNA Z DŮVODŮ NAŘÍZENÍ VLÁDY UZAVŘENA.
NÁŠ ESHOP JE VÁM STÁLE K DISPOZICI.
VÝDEJ OBJEDNÁVEK BUDE MOŽNÝ NA PRODEJNĚ OD 4. 1. PO - PÁ 10 - 14hod.
Vliesové tapety si díky unikátním vlastnostem oblíbíte i vy. Jsou plně omyvatelné, vysoce odolné proti otěru a jejich velká prodyšnost zamezuje vzniku plísní. Snadno je nalepíte i strhnete. Jak při lepení vliesových tapet postupovat správně?
Pamatovali jste před lepením vliesových tapet na všechno?
Před nalepením prvního pruhu tapety
Vizuální kontrola tapet
Před lepením vliesových tapet rozbalte jednu roli a prohlédněte ji: Zkontrolujte vzor a barevnost tapety.
Při zjištění vad či barevných odchylek tapety reklamujte. V opodstatněných případech můžete reklamovat i nastříhané tapety. Ojediněle lze reklamovat i tapety nalepené, avšak jakmile vadu tapety objevíte, další pruhy tapet již nelepte!
Vějířový test vzoru a barvy
Pokud je první role tapety v pořádku, proveďte tzv. „vějířový test“ – rozbalte více rolí, z každé odmotejte cca 2 metry, částečně je přeložte přes sebe a zkontrolujte, zda je vzor a barevnost všech tapet stejná.
Nepostradatelné pomůcky pro lepení tapet
Obyčejná tužka, dlouhé pravítko, svinovací metr, olovnice, vodováha, nůžky, zalamovací nůž, přítlačný pryžový váleček nebo měkký tapetovací kartáč, tapetovací štětka nebo váleček na lepidlo, lepidlo na tapety, kbelík, štafle, pracovní plocha nebo alespoň podložka na řezání, měkký hadr.
Lepidlo pouze na stěnu
Při lepení vliesových tapet se lepidlo nanáší pouze na stěnu. Používejte kvalitní lepidlo určené pro lepení vliesových tapet a dodržujte návod na použití uvedený na etiketě. Pro lepení vliesových tapet doporučujeme lepidlo na tapety Metylan Direct od firmy Henkel.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
18 kroků k bezvadnému nalepení vliesových tapet
1. Udělejte si prostor
Vystěhujte nábytek, případně jej sestěhujte do středu místnosti a zakryjte zakrývací fólií.
2. Odmontujte všechny překážky
Odpojte místnost od elektrického proudu a odmontujte kryty vypínačů a zásuvek. Pokud chcete pracovat večer, nezapomeňte si zajistit náhradní zdroj osvětlení. V případě potřeby odmontujte i podlahové lišty.
3. Čisté ruce = čistá tapeta
Před lepením tapet si omyjte ruce: nečistota, pot a mastnota mohou zašpinit tapetu či stěnu.
4. Lepidlo míchejte dle návodu
Připravte lepidlo. Postupujte podle návodu k použití uvedeného na etiketě.
5. Začněte správným směrem
S tapetováním začínejte vždy ve směru od okna (pokud je stěna bez okna začněte na straně blíže k oknu). Pomocí olovnice nebo vodováhy nakreslete na stěnu tužkou vodící svislou čáru pro první pruh tapety.
Čára musí být zcela svislá a rovná, protože ovlivní nalepení všech tapet, proto použijte dlouhé pravítko nebo rovnou dřevěnou lištu. Vodící čáru nakreslete tak, aby tapeta přesahovala o cca 1 až 2 cm přes roh do výklenku okna (nebo na vedlejší stěnu v případě stěny bez okna).
6. Nejdřív vytapetujte výklenky dveří a oken
Tapetu ustřihněte tak, aby přesně vyplnila vnitřní plochu výklenku, nalepte ji a vyhlaďte tapetovacím kartáčem nebo přítlačným válečkem (postup lepení viz bod 9 až 11). Jakmile se v průběhu následného tapetování dostanete k výklenku, ustřihněte pruh tapety v takové šířce, aby do již vytapetovaného výklenku okna přesahovala o 1 až 2 cm.
7. Zkontrolujte návaznost vzorů
Změřte výšku místnosti. Délka tapety by měla být o cca 5 cm delší. Uřízněte či odstřihněte první pruh tapety, ale zatím ho nelepte. Před nalepením prvního pruhu tapety doporučujeme nejprve sestavit alespoň 3 pruhy tapety na zemi a zkontrolovat, zda navazuje vzor.
8. Sesaďte vzor
První pruh tapety přiložte k tapetě odmotané z role, sesaďte vzor, přesah z role odřízněte a uřízněte druhý pruh. Stejným způsobem odřízněte i třetí pruh.
9. První nanášení lepidla na stěnu
Štětkou nebo válečkem naneste v místě výchozí svislé čáry na stěnu lepidlo (na vliesové tapety se lepidlo nenanáší). Čára musí být v celé délce lepidlem překryta.
10. Odshora dolů
Přesně k výchozí čáře nalepte první pruh tapety, postupujte odshora dolu.
11. Hlaďte ihned, od středu k okrajům
Tapetu ihned po nalepení vyhlaďte tapetovacím kartáčem nebo přítlačným válečkem (v nouzi lze použít i čistý a suchý hadřík), zamezíte tím vzniku vzduchových bublin. Tapety vyhlazujte od středu k okrajům. Pokud zpod tapety vytéká lepidlo, ihned ho setřete vlhkým hadrem.
12. Odchlíplé okraje nejsou problém
Jakmile je tapeta vyhlazena, může se stát, že její okraje stále nejsou optimálně přilepené. V tom případě svislé okraje tapet odchlípněte a ještě jednou podmázněte štětkou s lepidlem. Poté je opět přilepte na stěnu a důkladně vyhlaďte kartáčem nebo pryžovým válečkem.
13. Tapety lepíme těsně vedle sebe
Stejným způsobem přilepte další pruhy tapety. Tapety se lepí těsně vedle sebe, překrývat se mohou pouze v rozích a na jiných obtížných místech. Před nalepením každého pruhu tapety se ujistěte, že vzory na sebe navazují.
14. Upravte délku tapet přesně podle stěny
Vždy po vytapetování celé stěny upravte délku tapet na přesný rozměr stěny. Přesahy tapet u stropu: hranou nůžek či širokou špachtlí opatrně vtlačte tapetu do rohu mezi stěnou a stropem a vytvořte na ní rysku. Tapetu poté kousek odlepte, podél rysky odstřihněte, podmázněte lepidlem, opět přitlačte a vyhlaďte.
Přesahy tapet u podlahy: hranou nůžek či širokou špachtlí opatrně vtlačte tapetu do rohu mezi stěnou a podlahou a odřízněte odlamovacím nožem pomocí pravítka.
15. Otvory pro zásuvky i vypínače
Tapetu křížem nařízněte zalamovacím nožem, poté vystřihněte otvor alespoň o 0,5 cm menší než je rozměr plastového krytu a tapetu uhlaďte.
16. Udržujte stálou teplotu
Během schnutí tapet udržujte konstantní teplotu, ideálně 18 až 20 °C. Vyvarujte se proto průvanu i přílišného topení. Větrání je sice nutné, ale s mírou (ideální je nastavit okna na tzv. mikrovětrání). Tapety musí schnout minimálně 12 hodin, ale lepší je vyčkat 24 hodin.
17. Kompletace rozdělaného
Přimontujte kryty zásuvek a vypínačů, případně podlahové lišty.
18. Nábytek na své místo
Nastěhujte nábytek a užívejte si váš nový interiér.
Hotovo!
Tipy a triky pro lepení vliesových tapet
Teorie při lepení vliesových tapet je jedna věc, ale až praxe vás při tapetování zdokonalí. Přijměte několik rad – vyhnete se začátečnickým chybám a bude tapetovat téměř jako profesionální tapetáři.
Číslování pruhů tapet pro přehlednost
Ihned po odstřižení z role očíslujte pruh tapety vzadu obyčejnou tužkou a současně označte vršek tapety, aby při lepení omylem nedošlo k převrácení (pokud ovšem nelepíte tapety s převráceným lepením, kdy se každý druhý pruh tapety lepí vzhůru nohama).
Pro perfektní doléhání na stěnu
Aby tapeta perfektně doléhala na stěnu u podlahy a stropu, vtlačte ji opatrně (ještě před odříznutím přesahu tapety) do hrany mezi stěnou a podlahou/stropem širokou špachtlí nebo hranou nůžek.
Nůž ostrý jako břitva
Před použitím se ujistěte, že je odlamovací nůž ostrý, ideálně použitou čepel odlomte.
Jak se vypořádat s rohy
Pruhy tapet v rozích místnosti zastřihněte tak, aby na další stěnu přesahovaly jen o cca 1 až 2 cm. Tento přesah pak na několika místech vodorovně nastřihněte, vyrovnáte tím případné nerovnosti navazujících stěn. Nový pruh tapety nalepte na tento přesah.
Za radiátory netapetujte
Plocha za radiátory se netapetuje, tapeta by měla za radiátor přesahovat jen o 10 až 15 cm.
Na stropy ve dvou
Stropy doporučujeme tapetovat ve dvojici.
Video návod pro lepení vliesových fototapet