Tapetování: lepení vliesových tapet

Vliesové (čti „flísové“) tapety se díky unikátním vlastnostem těší stoupající oblibě. Jsou plně omyvatelné, vysoce odolné proti otěru a jejich velká prodyšnost zamezuje vzniku plísní. Zapomeňte na papírové tapety, lepení i strhávání vliesových tapet je velmi jednoduché. Vliesové tapety se lepí se za sucha (lepidlo se nanáší pouze na stěnu) a snadno se strhávají: také za sucha v jednom kuse a beze zbytku.

 

Více o vliesových tapetách »

 

Vliesová tapeta na zeď Bohemian Vliesová tapeta na zeď Bohemian Vliesová tapeta na zeď Bohemian Vliesová tapeta na zeď Kaja
Vliesová tapeta na zeď Wood and Stone Vliesová tapeta na zeď Wood and Stone Vliesová tapeta na zeď Wood and Stone Vliesová tapeta na zeď Wood and Stone

 


Chci vidět více vliesových tapet »

 

Spotřeba tapet
Spotřebu tapet nelze počítat jen podle plochy stěn jako v případě malování. Zvláště u vzorovaných tapet je nutno počítat s prostřihem nutným pro zachování návaznosti vzoru. Výpočet spotřeby tapet »

 

UPOZORNĚNÍ PRO NÁKUP TAPET: Na jednu stěnu je nutno použít tapety se stejným číslem šarže, protože tapety různých výrobních šarží mohou vykazovat mírné barevné odchylky. Při nákupu proto věnujte zvýšenou pozornost číslu šarže, které je vždy uvedeno na etiketě tapety.

 

Kontrola tapet
Před tapetováním proveďte vizuální kontrolu tapet: jednu roli rozbalte a zkontrolujte vzor a barevnost tapety. Při zjištění vad či barevných odchylek tapety reklamujte. V opodstatněných případech lze reklamovat i nastříhané tapety. Ojediněle lze reklamovat i tapety nalepené, avšak jakmile vadu tapety objevíte, další pruhy tapet již nelepte! Pokud je první role tapety v pořádku, proveďte tzv. „vějířový test“ – rozbalte více rolí, z každé odmotejte cca 2 metry, částečně je přeložte přes sebe a zkontrolujte, zda je vzor a barevnost všech tapet stejná.

 

Příprava podkladu pro lepení tapet
Podklad pro lepení vliesových tapet musí být hladký, rovný, pevný, suchý, s optimální nasákavostí a bez prasklin, plísní a skvrn. Více o přípravě podkladu pro tapetování »

 

Pomůcky pro lepení vliesových tapet
Obyčejná tužka, dlouhé pravítko, svinovací metr, olovnice, vodováha, nůžky, zalamovací nůž, přítlačný pryžový váleček nebo měkký tapetovací kartáč, tapetovací štětka nebo váleček na lepidlo, lepidlo na tapety, kbelík, štafle, pracovní plocha nebo alespoň podložka na řezání, měkký hadr.

 

Lepidlo
Při lepení vliesových tapet se lepidlo nanáší pouze na stěnu! Používejte kvalitní lepidlo určené pro lepení vliesových tapet a dodržujte návod na použití uvedený na etiketě. Pro lepení vliesových tapet doporučujeme lepidlo na tapety Metylan Direct od firmy Henkel.

 

Postup při lepení vliesových tapet
Při lepení tapet i během schnutí udržujte konstantní teplotu (ideálně 18 až 20°C).

1. Vystěhujte nábytek, případně jej sestěhujte do středu místnosti a zakryjte zakrývací fólií.
2. Odpojte místnost od elektrického proudu a odmontujte kryty vypínačů a zásuvek. Pokud chcete pracovat večer, nezapomeňte si zajistit náhradní zdroj osvětlení. Pokud je to možné, odmontujte i podlahové lišty.
3. Před lepením tapet si omyjte ruce: nečistota, pot a mastnota mohou zašpinit tapetu či stěnu.
4. Připravte lepidlo. Postupujte podle návodu k použití uvedeného na etiketě.
5. S tapetováním začínejte vždy ve směru od okna (pokud je stěna bez okna začněte na straně blíže k oknu). Pomocí olovnice nebo vodováhy nakreslete na stěnu tužkou vodící svislou čáru pro první pruh tapety. Čára musí být zcela svislá a rovná, protože ovlivní nalepení všech tapet, proto použijte dlouhé pravítko nebo rovnou dřevěnou lištu. Vodící čáru nakreslete tak, aby tapeta přesahovala o cca 1 až 2 cm přes roh do výklenku okna (nebo na vedlejší stěnu v případě stěny bez okna).
6. Jako první vytapetujte výklenky dveří a oken. Tapetu ustřihněte tak, aby přesně vyplnila vnitřní plochu výklenku, štětkou nebo válečkem naneste na stěnu lepidlo, nalepte tapetu a vyhlaďte tapetovacím kartáčem nebo přítlačným válečkem. Jakmile se v průběhu následného tapetování dostanete k výklenku, ustřihněte pruh tapety v takové šířce, aby do již vytapetovaného výklenku okna přesahovala o 1 až 2 cm.
7. Změřte výšku místnosti. Délka tapety by měla být o cca 5 cm delší. Uřízněte či odstřihněte první pruh tapety, ale zatím ho nelepte. Před nalepením prvního pruhu tapety doporučujeme nejprve sestavit alespoň 3 pruhy tapety na zemi a zkontrolovat, zda navazuje vzor.
8. První pruh tapety přiložte k odmotané tapetě z role, sesaďte vzor, přesah z role odřízněte a uřízněte druhý pruh. Stejným způsobem odřízněte i třetí pruh.
9. Štětkou nebo válečkem naneste v místě výchozí svislé čáry na stěnu lepidlo (na vliesové tapety se lepidlo nenanáší!). Čára musí být v celé délce lepidlem překryta.
10. Přesně k výchozí čáře nalepte první pruh tapety, postupujte odshora dolu.
11. Tapetu ihned po nalepení vyhlaďte tapetovacím kartáčem nebo přítlačným válečkem (v nouzi lze použít i čistý a suchý hadřík), zamezíte vzniku vzduchových bublin. Tapety vyhlazujte od středu k okrajům. Pokud zpod tapety vytéká lepidlo, ihned ho setřete vlhkým hadrem.
12. Jakmile je tapeta vyhlazena, může se stát, že její okraje stále nejsou optimálně přilepené. V takovém případě svislé okraje tapet odchlípněte a ještě jednou podmázněte štětkou s lepidlem. Poté je opět přilepte na stěnu a důkladně vyhlaďte kartáčem nebo pryžovým válečkem.
13. Stejným způsobem přilepte další pruhy tapety. Tapety se lepí těsně vedle sebe, překrývat se mohou pouze v rozích a na jiných obtížných místech. Před nalepením každého pruhu tapety se ujistěte, že vzory na sebe navazují.
14. Vždy po vytapetování celé stěny upravte délku tapet na přesný rozměr stěny. Přesahy tapet u stropu: hranou nůžek či širokou špachtlí opatrně vtlačte tapetu do rohu mezi stěnou a stropem a vytvořte na ní rysku. Tapetu poté kousek odlepte, podél rysky odstřihněte, podmázněte lepidlem, opět přitlačte a vyhlaďte. Přesahy tapet u podlahy: hranou nůžek či širokou špachtlí opatrně vtlačte tapetu do rohu mezi stěnou a podlahou a odřízněte odlamovacím nožem pomocí pravítka.
15. Udělejte otvory pro zásuvky a vypínače. Tapetu křížem nařízněte zlamovacím nožem, poté vystřihněte otvor alespoň o 0,5 cm menší než je rozměr plastového krytu a tapetu uhlaďte.
16. Během schnutí tapet udržujte konstantní teplotu (ideálně 18 až 20°C). Vyvarujte se proto průvanu i přílišného topení. Větrání je sice nutné, ale s mírou (ideální je nastavit okna na tzv. mikrovětrání). Tapety musí schnout minimálně 12 hodin, ale lepší je vyčkat 24 hodin.
17. Přimontujte kryty zásuvek a vypínačů, případně podlahové lišty.
18. Nastěhujte nábytek a užívejte si váš nový interiér!

 

Tipy a triky pro lepení vliesových tapet

Ihned po odstřižení z role pruh tapety vzadu obyčejnou tužkou očíslujte a současně označte vršek tapety, aby při lepení omylem nedošlo k převrácení (pokud ovšem nelepíte tapety s převráceným lepením, kdy se každý druhý pruh tapety lepí vzhůru nohama).
Aby tapeta perfektně doléhala na stěnu u podlahy a stropu, vtlačte ji opatrně (ještě před odříznutím přesahu tapety) do hrany mezi stěnou a podlahou/stropem širokou špachtlí nebo hranou nůžek.
Před použitím se ujistěte, že je odlamovací nůž ostrý, ideálně použitou čepel odlomte.
Rohy. Pruhy tapet v rozích místnosti zastřihněte tak, aby na další stěnu přesahovaly jen o cca 1 až 2 cm. Tento přesah pak na několika místech vodorovně nastřihněte, vyrovnáte tím případné nerovnosti navazujících stěn. Zbytek pruhu tapety, případně nový pruh tapety nalepte na tento přesah.
Radiátory. Celá plocha za radiátory se netapetuje, tapeta by měla za radiátor přesahovat jen o 10 až 15 cm.
Stropy doporučujeme tapetovat ve dvojici.

 

Odstraňování vliesových tapet
Vliesové tapety lze snadno odstranit v jednom kuse, beze zbytku a za sucha. Nehtem, špičkou nože nebo špachtlí odchlípněte horní růžek a opatrným tahem dolu strhněte ze zdi celý pás tapety.

Tato stránka používá cookies. Vice info

Přihlášení