Jak sundat staré tapety?

úvodní obrázek

Odstraňování starých tapet je pro mnohé noční můra. Papírové tapety jdou ze stěn obtížně, vinylové o něco méně obtížněji, zatímco s vliesovými si poradíte velmi snadno. Na každý druh existují finty, které vám práci zpříjemní a urychlí. Chcete je znát a zjistit, jak odstranit tapety co nejpohodlněji? Pak jste tu správně.

Dříve se tapetovalo na věčné časy, takže odstraňování starých tapet bylo za trest. Vývoj ale pokročil natolik, že lepení i odstraňování moderních tapet je hračka. Tedy pokud znáte ty správné postupy.


Jak sundat papírové tapety?
Jedině za mokra

Papírové tapety a fototapety pravděpodobně nepůjdou (vzhledem k jejich technologické zastaralosti) odstranit za sucha a bude nutné je odstranit mokrou cestou.

TIPY OD MATĚJE

Pokud nevíte, o jaký druh tapety se jedná, zkuste můj osvědčený trik. Ten vám napoví, jak odstranit tapety ze zdi – jestli suchou, nebo mokrou cestou. Je to jednoduché. Nejdříve zkuste tapetu sundat opatrným táhnutím za růžek . Pokud se trhá, okamžitě přestaňte! V takovém případě ji budete muset odstranit za mokra.

Před odstraňováním tapet za mokra nezapomeňte v místnosti vypnout elektřinu!

Podrobný návod jak sundat papírové tapety

 1. Navlhčujte horkou vodou, odshora dolů Nejprve tapetu silně provlhčete horkou vodou. Poslouží vám k tomu malířská štětka nebo rozprašovač. Postupujte odshora dolů. Případná stékající voda se vsákne do tapety a nepoteče až na podlahu. Lepšího efektu docílíte, když do vody přidáte bílý ocet (1 díl octa na 1 díl vody), případně použijte tekutý odstraňovač tapet.
 2. Zkouška růžkem Po důkladném vsáknutí vody do tapety (cca po 20-–30 minutách nebo jakmile zpozorujete, že tapeta začíná vysychat), zkuste tapetu za růžek strhnout. Pokud se tapeta trhá, zopakujte provlhčení (opět horkou vodu), chvilku počkejte a zkuste tapetu opět za růžek strhnout.
 3. Při navlhčování trpěliví Pokud se ani po třetím namočení nedaří strhnout tapetu v jednom kuse, zkuste chvíli počkat a dejte vodě čas se ještě více vsáknout. Tapeta by ale neměla začít vysychat.
Tipy od Matěje

Jak sundat staré tapety jsem řešil už, nesčetněkrát. Sám se do toho také i často pustil a o svoje cenné zkušenosti se s vámi rád podělím. Přečtěte si následující finty, ať víte, jak sundat papírovou tapetu, dříve, než se dáte do díla.

 • Při vlhčení tapet neotvírejte okno a místnost nepřetápějte, ať dosáhnete co nejvyšší vlhkosti
 • Vodu udržujte co nejvíce horkou, provlhčování tapet vám půjde lépe a rychleji. Přidáváte-li do vody ocet nebo odstraňovač tapet, připravte si jen takové množství roztoku, které dokážete spotřebovat v co nejteplejším stavu.
 • Tapety provlhčujte vždy v co největší ploše, ideálně celou místnost najednou. Strhávání tím výrazně urychlíte.
 • Nedaří se vám tapety strhnout v jednom kusu ani po několikerém namočení? Buďte trpěliví. Čím déle jsou tapety namočené, tím lépe jdou strhnout. Neměly by ale začít vysychat
 • Daří se vám strhávat tapety v jednom kuse? Jakmile začnete cítit, že tapety už nejdou strhávat tak dobře jako na zpočátku, zbývající tapety opět provlhčete horkou vodou.
 • Strhané tapety pokládejte na zem přímo u stěn, vsáknou přebytečnou vodu stékající ze stěn a zabrání poškození podlahy i případným průsakům.
 • Při odstraňování zbytků tapet špachtlí pracujte opatrně, abyste nepoškodili stěn.

Jak odstranit vliesové tapety bez trápení

Vliesové tapety a fototapety se dají snadno odstranit v jednom kuse, beze zbytku a za sucha. Nehtem, špičkou nože nebo špachtlí odchlípněte horní růžek a opatrným tahem dolu strhněte ze zdi celý pás tapety. Celou stěnu zvládnete během několika minut a povrch tak bude rychle připravený na přetapetování.
Přečtěte si také: Co jsou vliesové tapety a v čem jsou specifické nebo si rovnou vyberte novou vliesovou tapetu.

Videoukázka jak snadno odstraníte vliesové tapety:

 

Jak odstranit vinylové tapety za sucha

Většina vinylových tapet jsou tzv. štěpitelné tapety. To znamená, že vrchní vrstvu tapety můžete za sucha stáhnout a spodní vrstva papíru zůstává na zdi jako makulatura (příprava pro další tapetování).

V praxi se to ale podaří jen občas a zpravidla je vždycky lepší beze zbytku odstranit i nosný papír, a to stejným způsobem jako papírové tapety odstranitelné za mokra (viz výše).

U neštěpitelných vinylových tapet je nutné při odstraňování postupovat stejně jako u papírových tapet. Pokud by se odstraňování nedařilo, bude potřeba o tapetu perforovat (propíchat) pomocí speciálního tapetářského válečku s ostny. Potom postupujte stejně jako v případě papírových tapet odstranitelných za mokra (viz výše).
Přečtěte si také: Co jsou vinylové tapety a v čem jsou specifické nebo si rovnou vyberte novou vinylovou tapetu.

Jak odstranit samolepicí fólie?
Stačí je stáhnout

Samolepicí fólie můžete z pevných podkladů opatrně stáhnout. Stahování si usnadněte nahříváním samolepicí fólie fénem. Zbytky lepidla odstraňte čističem na bázi alkoholu nebo technickým benzínem.

Ulpívající částečně rozpuštěné lepidlo odstraňte s ohledem na odolnost povrchu. Jde to buď špachtlí, nebo vlhkým hadříkem s trochou mouky, která na sebe lepidlo nabalí.
Sháníte novou samolepicí fólii? Stavte si vybrat k nám do kamenné prodejny v Praze u metra Florenc. Podívejte se, kdy máme otevřeno.

Jak odstranit samolepicí dekorace s možností opětovného použití?

Samolepicí dekorace na zeď se dají stáhnout velmi jednoduše: využívají speciální lepidlo, které nezanechává na podkladu stopy. U některých samolepicích dekorací pak umožňuje opětovné přelepování.

Když si chcete odlepenou samolepicí dekoraci na zeď uchovat na později, přilepte ji na původní nosný papír. Pokud už ho nemáte, použijte jakýkoliv materiál s hladkým povrchem nebo pevnou igelitovou fólii.

 1. Lepidlo jako darek
 2. Tapety do obyvaku
 3. Vyberte si tapety