Jak vybírat a nakupovat tapety

Proč tapety?
Tapety jsou víc než jen ozdoba. Jsou dekorativním prvkem, který výrazně dotváří styl a náladu interiéru. Moderní tapety jsou nejen krásné na pohled, ale i funkční - jsou omyvatelné, odolné proti otěru, tvarově i barevně stálé a mají dlouhou životnost. Není nutno tapetovat hned celý byt, trendem poslední doby je tapetování jen jedné stěny v místnosti. Váš interiér však můžete zkrášlit nejen tapetami, vybrat si můžete i z nepřeberné nabídky fototapet, samolepicích fólií pro polep nábytku, dveří a oken nebo samolepicích dekorací na zeď.
 

Na jaké povrchy jsou tapety vhodné

Klíčovým faktorem pro výběr tapet je povrch, na kterém budou umístěny.

* Papírové, vliesové i vinylové tapety je možno lepit i na nesavé povrchy, podmínkou však je přimíchat do lepidla na tapety disperzní lepidlo.

 

Papírové tapety na zeď

Papírové tapety jsou nejlevnějším, ale nejméně odolným druhem tapet. Ačkoli jsou momentálně na ústupu, stále si nachází své zákazníky a i nadále zůstávají ve výrobním programu největších výrobců tapet. Oproti vliesovým či vinylovým tapetám mají celou řadu slabin. Lepení i odstraňování je poměrně náročné (musí se provlhčovat a jsou tvarově nestálé), mají omezenou či nulovou omyvatelnost (nevhodné do míst se zvýšenou vlhkostí) a nehodí se na stěny náchylné k praskání.

Více o papírových tapetách »
 

Vliesové tapety na zeď

Revoluční novinka mezi tapetami. Vliesové (čti „flísové“) tapety se díky unikátním vlastnostem těší stoupající oblibě. Oproti papírovým tapetám je jejich lepení i strhávání jednoduché: vliesové tapety se lepí i strhávají se za sucha. Jsou plně omyvatelné, odolné proti otěru, prodyšné (zamezují plísním) a tvarově i barevně stálé. Speciálním druhem jsou přetíratelné vliesové tapety.

Více o vliesových tapetách »

 

Vinylové tapety na zeď

Tapety s nejodolnějším povrchem. Vinylové tapety na zeď jsou velmi oblíbené díky vysoké odolnosti povrchu a snadné údržbě. Jsou plně omyvatelné, otěruvzdorné, odolné proti mechanickému poškození (poškrábání) a částečně tepelně izolují. Vinylové tapety jsou vzhledem k jejich vysoké omyvatelnosti vhodné i do koupelen nebo kuchyní.

Více o vinylových tapetách »

 

Fototapety na zeď

Fototapety na zeď jsou velkoformátové fotografie nebo grafické vzory natištěné na klasické papírové nebo vliesové tapetě. Fototapety na zeď nabízejí široký výběr motivů: abstraktní designy, přírodní motivy, krajinné scenérie a panoramata, významné světové památky i metropole. Na zakázku lze vyrábět i vliesové fototapety s motivy dle výběru zákazníka.

Více o fototapetách »

 

Samolepicí fólie

Samolepicí fólie (někdy nepřesně nazývané samolepicí tapety) nejsou na rozdíl od klasických tapet určeny na zeď, ale k dekorativnímu polepu všech hladkých a nesavých ploch v interiéru. Samolepicí fólie jsou otěruvzdorné a plně omyvatelné. Vzhledem ke svým vlastnostem se samolepicí fólie výborně hodí i pro výzdobu interiérů, aranžérské práce a výstavnictví.

Více o samolepicích fóliích »

 

Samolepicí dekorace

Samolepicí dekorace lze nalepit nejen na zeď, ale i na jakýkoliv hladký a nesavý povrch (jsou plně omyvatelné). Některé druhy využívají speciální nezasychavé lepidlo, které umožňuje opakované přelepování. Jsou dostupné v nejrůznějších velikostech i motivech – designové, typografické, obrázkové, imitující přírodní materiály, květinové, se zvířecími nebo dětskými motivy.

Více o samolepicích dekoracích »

 

Na co dát pozor při nákupu tapet

Nákup tapet

Při nákupu věnujte zvýšenou pozornost číslu výrobní šarže, které je vždy uvedeno na etiketě tapety. Na jednu stěnu je nutno použít tapety se stejným číslem šarže, protože tapety různých výrobních šarží mohou vykazovat mírné barevné odchylky.

 

Kontrola tapet

Při nejbližší příležitosti, ideálně ihned po nákupu, proveďte vizuální kontrolu tapet: jednu roli rozbalte a zkontrolujte vzor a barevnost tapety. Při zjištění vad či barevných odchylek tapety reklamujte. V opodstatněných případech lze reklamovat i nastříhané tapety. Ojediněle lze reklamovat i tapety nalepené, avšak jakmile vadu tapety objevíte, další pruhy tapet již nelepte!

Pokud je první role tapety v pořádku, proveďte tzv. „vějířový test“ – rozbalte více rolí, z každé odmotejte cca 2 metry, částečně je přeložte přes sebe a zkontrolujte, zda je vzor a barevnost všech tapet stejná. V případě jakýchkoli problémů nebo pochybností kontaktujte prodejce.
 

Tato stránka používá cookies. Vice info

Přihlášení