Lepení fototapet

VÁŽENÍ ZÁKAZNÍCI, DNE 28. 9. BUDE PRODEJNA Z DŮVODŮ STÁTNÍHO SVÁTKU UZAVŘENA.

 

 

 

Fototapety jsou velkoformátové fotografie nebo grafické vzory natištěné na klasické papírové nebo moderní vliesové tapetě. Nabízejí mnoho motivů, které promění stěnu ve velkolepý obraz. Přečtěte si návod na lepení fototapet.

Pamatovali jste před lepením fototapet na všechno?

 

Před nalepením prvního dílku fototapety

Pomůcky potřebné pro lepení fototapet

Obyčejná tužka, dlouhé pravítko, svinovací metr, olovnice, vodováha, nůžky, zalamovací nůž, přítlačný pryžový váleček nebo měkký tapetovací kartáč, tapetovací štětka nebo váleček na lepidlo, lepidlo na tapety, kbelík, štafle, měkký hadr.

Speciální lepidlo obvykle v balení s fototapetou

K lepení fototapet lze podle jejich materiálu použít lepidlo na papírové nebo vliesové tapety. Renomovaní výrobci (např. firma Komar) přikládají speciální lepidlo přímo do balení fototapet, což platí zejména u papírových tapet. Naopak vliesové fototapety se zpravidla prodávají bez lepidla a lepidlo na vliesové fototapety je nutné k nim dokoupit.  Doporučujeme pečlivě dodržovat návod na použití lepidla uvedený na etiketě.

Návod na lepení fototapet

V závislosti na velikosti se fototapety dodávají buď v jednom kuse, nebo ve více dílech. Papírové fototapety se dodávají v obdélnících, vliesové fototapety nejčastěji v pruzích o šířce 0,5 m, 1 m nebo 1,1 m (na trhu se objevují i novinky dodávané v obdélnících jako papírové fototapety).

Jelikož je postup při lepení papírových a vliesových fototapet stejný jako u stejných druhů běžných tapet, níže uvádíme pouze zásadní rozdíly při lepení.

 

Přejít na návod lepení papírových a vinylových tapet

Přejít na návod lepení vliesových tapet

 

Papírová fototapeta na zeď 1-609 Papírová fototapeta na zeď 1-616 Papírová fototapeta na zeď 4-260 Papírová fototapeta na zeď 1-614
Vliesová fototapeta na zeď V8-760 Vliesová fototapeta na zeď V10-767 Vliesová fototapeta na zeď V5-782 Vliesová fototapeta na zeď V3-755

 

7 kroků k bezproblémovému nalepení fototapet

1. Čisté ruce = čistá fototapeta

Před lepením si omyjte ruce: nečistota, pot či mastnota mohou zašpinit tapetu.

2. Sestavte fototapetu nejdříve na zkoušku

Před lepením jednotlivé díly fototapety překontrolujte a fototapetu zkusmo sestavte na zemi. V případě výrazných defektů vzoru je fototapetu nutno reklamovat ještě před nalepením.

3. Fototapety lepte od středu

Protože stěny většinou nejsou přesně pravoúhlé, doporučujeme lepit fototapetu od středu stěny směrem k jejím okrajům.

4. Vodorovná i svislá vodicí čára

Pro správné umístění prvního dílu fototapety je vhodné načrtnout pomocí dlouhé dřevěné lišty a obyčejné tužky na stěnu vodorovnou a svislou vodicí čáru.

5. První díl co nejpřesněji

Dbejte, aby byl první díl fototapety umístěn co nejpřesněji, protože ostatní díly se budou lepit podle něj.

6. Vliesové na sraz, papírové s překryvem

Vliesové fototapety se lepí na sraz (díly se sesazují k sobě), papírové fototapety se lepí s 2 až 3 mm překryvem (při tisku papírových fototapet se s překryvem již počítá).

7. Trpělivost při krabacení

Případné zduření nebo zkrabacení papíru ve většině případů do druhého dne zmizí.

Bonusový tip: Fototapetu lze lepit i na stěnu o menší ploše, než je plocha fototapety. Motivy na fototapetách jsou většinou vybírány a zpracovávány tak, aby bylo možno je ze všech stran oříznout, aniž by ztratily na celistvosti a působivosti.

 

1.

Návod na lepení papírové fototapety na stěnu

 

 

2. Návod na lepení vliesových fototapet na zeď.

 

Tento web je chráněn reCAPTCHA a Google. Platí Zásady ochrany osobních údajů a Smluvní podmínky.

Přihlášení

Tato stránka používá cookies. Vice info