Jak nalepit tapety v koupelně

úvodní obrázek

Mysleli jste, že tapety do koupelny nepatří? Dnes už existují materiály, které skvěle odolávají vlhkosti i častému kontaktu s vodou. Usnadněte si renovaci koupelny s našimi vliesovými nebo vinylovými tapetami a fototapetami. Poradí si s kachličkami i umakartem!


Vliesové a vinylové tapety do koupelny:
hladké, odolné, omyvatelné

Už dávno neplatí, že se tapety do koupelny nehodí. Vlhké prostředí je sice na údržbu o něco náročnější. Ale takové vliesové nebo vinylové tapety si s prostředím koupelny poradí. Jsou hladké na dotek a nemají absorpční povrch, takže nenasají páru ze sprchy. Kromě toho patří mezi nejodolnější druhy tapet, u kterých navíc oceníte, že jsou omyvatelné. Díky těmto vlastnostem se vliesové a vinylové tapety hodí i do kuchyně nebo na toaletu.

Vyzrajte na umakart i staré kachličky

Už dávno neplatí, že se tapety do koupelny nehodí. Vlhké prostředí je sice na údržbu o něco náročnější. Ale takové vliesové nebo vinylové tapety si s prostředím koupelny poradí. Jsou hladké na dotek a nemají absorpční povrch, takže nenasají páru ze sprchy. kromě toho patří mezi nejodolnější druhy tapet, u kterých navíc oceníte, že jsou omyvatelné. Díky těmto vlastnostem se vliesové a vinylové tapety hodí i do kuchyně nebo na toaletu.

Jak tapetovat umakart

Chcete oživit šedivé umakartové jádro a hledáte spíše finančně nenáročný způsob? Vsaďte na tapety. Než se pustíte do lepení tapet, dejte si záležet na důkladném odmaštění umakartu. Potom ho zdrsněte brusným papírem, aby získal pórovitý povrch. Jeden metr čtvereční vám zabere cca jednu minutu času. Obvykle stačí lepidlo, které nabízíme k danému druhu tapety, raději se s námi ale poraďte. Přetapetovat můžete i hliníkové lišty, kterými bývají umakartové desky spojovány nebo zakončeny. 

Jak nalepit tapety na kachličky

Pokud přelepujete staré kachličky, je nutné je nutné nejprve vyplnit spáry stěrkou. Potom přichází na řadu penetrace tzv. adhezním můstkem a po 24 hodinách se může přikročit k samotnému lepení tapety. Pozor! Tyto kroky je nutné dodržet, jinak tapeta na dlažbě držet nebude.

 

6 tipů, jak si vybrat nadčasové tapety do koupelny:

  1. Držte se našich doporučení – vliesové i vinylové tapety mají životnost zhruba 10–15 let.
  2. Vsaďte na drobnější vzorky – lépe schovají menší nerovnosti podkladového povrchu.
  3. Pro optické zvětšení malé koupelny sáhněte po světlé tapetě s jemným vzorem.
  4. Útulnější koupelny docílíte tmavým motivem tapet v kombinaci se světlejším koupelnovým nábytkem a doplňky.
  5. Nebojte se kombinovat tapety s klasickými kachličkami, stěrkou nebo nátěry.
  6. Mějte rezervu – vždycky si navíc kupte několik rolí tapety do zásoby, abyste ji měli po ruce na opravu případného poškození.

Speciální lepidlo

Vliesové tapety mají speciální vlastnosti a rozumí si jen se speciálním lepidlem. Doporučujeme Metylan Direct (na vliesové tapety) od firmy Henkel. Pro vinylové tapety zvolte lepidlo na tapety Metylan Special od firmy Henkel.

A můžete začít

Obecné tipy a triky pro lepení tapet

Teorie při lepení vliesových tapet je jedna věc, ale až praxe vás při tapetování zdokonalí. Přečtěte si několik léty osvědčených rad. Vyhnete se začátečnickým chybám a budete tapetovat téměř jako profesionální tapetáři.

Číslování pruhů tapet pro přehlednost

Ihned po odstřižení z role očíslujte pruh tapety vzadu obyčejnou tužkou a současně označte vršek tapety, aby při lepení omylem nedošlo k převrácení (pokud ovšem nelepíte tapety s převráceným lepením, kdy se každý druhý pruh tapety lepí vzhůru nohama).

Pro perfektní doléhání na stěnu

Aby tapeta perfektně doléhala na stěnu u podlahy a stropu, vtlačte ji opatrně (ještě před odříznutím přesahu tapety) do hrany mezi stěnou a podlahou/stropem širokou špachtlí nebo hranou nůžek.

Nůž ostrý jako břitva

Před použitím se ujistěte, že je odlamovací nůž ostrý, ideálně použitou čepel odlomte.

Jak se vypořádat s rohy

Pruhy tapet v rozích místnosti zastřihněte tak, aby na další stěnu přesahovaly jen o cca 1 až 2 cm. Tento přesah pak na několika místech vodorovně nastřihněte, vyrovnáte tím případné nerovnosti navazujících stěn. Nový pruh tapety nalepte na tento přesah.

Na stropy ve dvou

Stropy doporučujeme tapetovat ve dvojici.

 

Podívejte se na omyvatelné tapety do koupelny, které nabízíme na našem eshopu.