Odstraňování starých tapet

Odstraňování papírových tapet a fototapet »
Odstraňování vliesových tapet a fototapet »

Odstraňování vinylových tapet »

Odstraňování samolepicích fólií »

Odstraňování samolepicích dekorací na zeď »

 

Odstraňování papírových tapet
Papírové tapety a fototapety pravděpodobně nepůjdou (vzhledem k jejich technologické zastaralosti) odstranit za sucha a bude nutné je odstranit mokrou cestou. Pokud nevíte, o jaký druh tapety se jedná, zkuste tahem za růžek tapetu odstranit. Pokud se tapeta trhá, okamžitě přestaňte, budete muset tapety odstranit za mokra.

 

Papírové tapety odstranitelné za mokra

 

DŮLEŽITÉ! Před odstraňováním tapet za mokra nezapomeňte v místnosti vypnout elektrický proud!

 

1.  Nejprve silně provlhčete tapetu horkou vodou pomocí malířské štětky nebo rozprašovače. Postupujte odshora dolu, případná stékající voda vsákne do tapety a nepoteče na podlahu. Lepšího efektu docílíte, přidáte-li do vody bílý ocet (1 díl octa na 1 díl vody), případně tekutý odstraňovač tapet.
2. Po důkladném vsáknutí vody do tapety (cca po 20-30 minutách nebo jakmile zpozorujete, že tapeta začíná vysychat) zkuste tapetu za růžek strhnout. Pokud se tapeta trhá, zopakujte provlhčení (opět vodu horkou), počkejte a zkuste opět tapetu za růžek strhnout.
3. Pokud se ani po třetím namočení nedaří strhnout tapetu v jednom kuse, zkuste chvíli počkat a dovolte vodě ještě více vsáknout. Tapeta by však neměla začít vysychat.
4. Daří se strhávat tapety v celých pásech? Tapety strhávejte odspoda nahoru.
5. Pokud se i po třetím či čtvrtém namočení tapeta trhá, budete ji muset odstranit špachtlí.
6. Případné zbytky tapety opět provlhčete, ponechte vodu vsáknout a odstraňte špachtlí.
7. Staré lepidlo odstraňte měkkým hadrem namočeným v teplé vodě. Stěnu udržujte vlhkou.

 

TIPY

•   Při vlhčení tapet neotvírejte okno a místnost nepřetápějte, ať dosáhnete co nejvyšší vlhkosti.
Vodu udržujte co nejvíce horkou, provlhčování tapet půjde snáze a rychleji. Přidáváte-li do vody ocet nebo odstraňovač tapet, připravte si jen takové množství roztoku, které zvládnete spotřebovat v co nejteplejším stavu.
Tapety provlhčujte vždy v co největší ploše, ideálně celou místnost najednou. Strhávání tím výrazně urychlíte.
Nedaří se tapety strhnout v jednom kusu ani po několikerém namočení? Buďte trpěliví. Čím déle jsou tapety namočeny, tím lépe jdou strhnout. Neměly by však začít vysychat.
Daří se strhávat tapety v jednom kuse? Jakmile začnete cítit, že tapety již nejdou strhávat tak dobře jako na zpočátku, zbývající tapety opět provlhčete horkou vodou.
Strhané tapety pokládejte na zem přímo u stěn, vsáknou přebytečnou vodu stékající ze stěn a zabrání poškození podlahy i případným průsakům.
Při odstraňování zbytků tapet špachtlí pracujte opatrně, abyste nepoškodili stěnu.

 

Odstraňování vliesových tapet a fototapet
Vliesové tapety a fototapety lze snadno odstranit v jednom kuse, beze zbytku a za sucha. Nehtem, špičkou nože nebo špachtlí odchlípněte horní růžek a opatrným tahem dolu strhněte ze zdi celý pás tapety.

 

Odstraňování vinylových tapet
Většina vinylových tapet jsou tzv. štěpitelné tapety, což znamená, že vrchní vrstvu tapety lze za sucha stáhnout a spodní vrstva papíru zůstává na zdi jako makulatura (příprava pro další tapetování). V praxi se to však podaří jen zřídkakdy a zpravidla je vždy lepší beze zbytku odstranit i nosný papír, a to stejným způsobem jako papírové tapety odstranitelné za mokra (viz výše).

 

U neštěpitelných vinylových tapet je nutno při odstraňování postupovat stejně jako u papírových tapet. Pokud by se odstraňování nedařilo, je nutno tapetu perforovat (propíchat) pomocí speciálního tapetářského válečku s ostny. Poté postupujte stejně jako v případě papírových tapet odstranitelných za mokra (viz výše).

 

Odstraňování samolepicích fólií
Samolepicí fólie lze z pevných podkladů opatrně stáhnout. Stahování si usnadníte nahříváním samolepicí fólie fénem. Zbytky lepidla odstraňte čističem na bázi alkoholu nebo lehkým benzinem. Ulpívající částečně rozpuštěné lepidlo odstraňte s ohledem na odolnost povrchu buď špachtlí nebo vlhkým hadříkem s trochou mouky, která na sebe lepidlo nabalí.

 

Odstraňování samolepicích dekorací na zeď
Samolepicí dekorace na zeď lze stáhnout velmi snadno: využívají speciální lepidlo, které nezanechává na podkladu stopy a u některých samolepicích dekorací umožňuje opakované přelepování. Pokud chcete odlepenou samolepicí dekoraci na zeď umožňující opakované přelepování uchovat pro pozdější nalepení, přilepte ji na původní nosný papír. Jestliže ho již nemáte, použijte jakýkoli materiál s hladkým povrchem nebo pevnou igelitovou fólii.

 

Necítíte se na to? Svěřte se do rukou odborníků »

Tato stránka používá cookies. Vice info

Přihlášení